Sofia

Autor: Peter Trenčan | 31.7.2012 o 22:16 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  941x

Po týždni potuliek Bulharskom sme si na posledný deň nechali návštevu Sofie. Je to mesto v ktorom je najviac vidieť kontrast vedľa seba stojacich historických pamiatok z bohatej histórie Bulharska poprepájaných s komunistickou výstavbou ktorá do značnej miery ovplyvnila panorámu mesta. Ale aj napriek tomu je Sofia mestom, kde sa dokonale spája Európa s Orientom.

Do Sofie prichádzame z Plovdivu vlakom niečo po 10:00. Bedeker doporučuje hotel ktorý sa nachádza v budove stanice. Je síce o niečo drahší v porovnaní s inými hotelmi, ale vzhľadom na jeho polohu je pre nás výhodnejší, lebo na vlak domov to máme len po schodoch dole do haly a k nástupišťu.

01.jpg

železničná stanica Gare Centrale Sofia

Po vybalení sa s pomocou miestneho dôchodcu presúvame spleťou sofijskej MHD k Bojanskému kostolíku, ktorý je od roku 1979 zapísaný medzi pamiatkami v UNESCO. Do klimatizovanej miestnosti púšťajú turistov v malých skupinkách, aby prílišná vlhkosť neohrozila vzácne fresky z 10. a 11. storočia.

03.jpg

02.jpg

Od kostolíka pokračujeme do centra mesta, na námestie Sveta Nedelya, ktorého dominantou je rovnomenný pravoslávny chrám, neslávne známy ako miesto neúpešného pokusu o atentát na bulharského cára Borisa III. z roku 1923, pri ktorom zahynulo takmer 200 ľudí. Z námestia pokračujeme popri mestskej tržnici a židovskej synagóge k poslednej sofijskej mešite Banja Baši, ktorá bola postavená v roku 1576 počas osmanskej nadvlády nad Bulharskom.

Mesita.jpg

Mešita Banja Baši

Jej modrý interiér s bohatými lustrami poskytuje príjemné ochladenie v horúcom letnom dni. Hneď vedľa mešity sa nachádza budova zrekonštruovaná budova mestských kúpeľov s udržiavaným parkom a fontánou. V parku sa nachádzajú pramene s teplou minerálnou vodou. Po krátkom občerstvení pokračujeme k námestiu Largo.

07.jpg

budova bývalej komunistickej strany Bulharska

Jeho dominantou je budova bývalej komunistickej strany Bulharska. Po jej stranách stoja nemenej dominantné budovy vlády a prezidentský palác. Na nádvorí prezidentského paláca sú pozostatky rímskych kúpeľov a kaplnka Sv. Juraja zo 4. storočia, v ktorej sa počas našej návštevy práve konala svadba.

08.jpg

Od paláca pokračujeme bulvárom cára Osloboditeľa k ruskému chrámu Sv. Nikolaja s pozlátenými vežičkami a prebiehajúcou svadbou :-). Pokračujeme k pamätníku cára Osloboditeľa, odkiaľ je len na skok k veľkému námestiu Alexandra Nevského. Jeho dominantou je jedna z najvýznamnejších pamiatok Bulharska ale aj celého Balkánu, katedrálny chrám svätého Alexandra Nevského.

10.jpg

Chrám bol vystavený na pamiatku 200 000 ruských vojakov, ktorý padli v boji za oslobodenie Bulharska spod tureckej nadvlády v rokoch 1877/1878. V kryptách chrámu sa nachádzajú zbierky pravoslávnych ikon, ktoré patria k najväčším na svete. Po prehliadke chrámu a blízkeho okolia sa občerstvujeme v jednom z miestnyh podnikov.

11.jpg

Vraciame sa naspäť k prezidentskému palácu, aby sme si pozreli striedanie stráži a bulvárom Vitoša smerujeme na Bulharské námestie. Nachádza sa tu veľký park a rozpadávajúci sa betónový monument neurčitých tvarov.

13.jpg

12.jpg

Pomedzi fontánky a kvetinové záhony sa dostávame k Národnému palác kultúry, ktorý spolu s pohorím Vitoša na pozadí vytvára zaujímavú scenériu. Naposledy sa vraciame k prezidentskému paláca, aby sme si zvečnili kaplnku Sv. Petka Samardzhyiska zo 14. storočia.

16.jpg

kaplnka Sv. Petka Samardzhyiska utopená na námesti Largo

Následne sa bulvárom kňažnej Márie Luizy dostávame k Dračiemu mostu cez riečku Vladaya, ktorý navrhol český architekt Václav Prošek. Bulvár ďalej pokračuje až k železničnej stanici, kde začal aj skončil náš deň v Sofii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Kaliňák, Vaľová aj Kočner. Padali symboly moci

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.

ŠPORT

Hapal prekvapil, Slováci vyhrali rozdielom triedy

Novému trénerovi národného tímu Pavlovi Hapalovi premiéra vyšla.


Už ste čítali?