Plovdiv - mesto siedmych vrchov

Autor: Peter Trenčan | 21.7.2012 o 14:20 | Karma článku: 11,47 | Prečítané:  782x

Po 4 dňoch v okolí Rily a Pirinu je pred nami presun z Banska do Plovdivu, jedného z najstarších miest na Balkáne. Ráno vstávame o 5:00 aby sme stihli pobaliť veci, odovzdať izbu a v pokoji sa presunúť na miestnu železničnú stanicu.

Po dohode s pani domácou končia kľúče v poštovej schránke, po tichých uliciach zobúdzajúceho sa Banska sa potuľuje len niekoľko mačiek a trhovníkov, chystajúcich svoje stánky. Z Banska odchádzame úzkorozchodným vlakom o 6:55 smerom na Septemvri.

DSC01254.jpg

Rýchľosť vláčika sa síce málokedy prehupne cez 40 km/h, ale tento deficit nahrádza krásnou krajinou ktorou prechádza. Opúšťame Pirin aby sme v zápätí pokračovali podhorím Rily.

DSC01256.jpg

križovanie v Razlogu

Ľudia do vlaku postupne pristupujú a vystupujú, krajina sa mení zo zalesnenej na skalnatú a opačne. Niektoré zo staníc sú opustené, v niektorých je pomerne živo. Prechádzame stanicou Avramovo, ktorá je s výškou 1 267 m.n.m. najvyššie položenou železničnou stanicou Balkánu.

DSC01274.jpg

DSC01287.jpg

DSC01313.jpg

Trať je pretkaná množstvom tunelov a galérií...

DSC01291.jpg

...niekde je okolie ako tak udržiavané...

DSC01331.jpg

...a hneď za zákrutou sa stráca vo vegetácii.

Kvôli meškaniu v Septemvri len preskakujeme do veľkého vlaku, ktorým pokračujeme do Plovdivu. Ubytovanie sme našli vďaka "managerovi" ktorý pred stanicou odchytával turistoc a strkal do ruky vizitky s adresou malého a lacného hotela. Keďže informácie v bedekri o ubytovaní v okoli stanice boli už neaktuálne, postačil nám aj tento rodinný hotel...šedivý panelákový byt na jednom zo sídlisk. Po vybalení taxíkom ideme späť na stanicu odkiaľ cez Asenovgrad cestujeme k Bačkoému kláštoru ukrytého v Rodopoch.

DSC01345.jpg

DSC01348.jpg

DSC01355.jpg

Bačkovksý kláštor je druhý najznámejší kláštor v Bulharsku a rovnako ako Rilský je zaradený medzi kultúrnymi pamiatkami UNESCO. V komplexe sa nachádza zaujímavý hlavný chrám s dreveným obložením a všade prítomným horiacimi sviečkami, ktoré napĺňajú priestor zvláštnou arómou. Pomimo hlavného komplexu sa vo vegetácii ukazuje jedná z prvých budov kláštora z konca 10. storočia. Na rozdiel od Rilského manastiru tu panuje čulý ruch, okolie je presýtené komerciou, čo trochu kazí celkovú atmosféru. V jednej z reštaurácii objednávame šašlik v plaste pred cestou späť do Plovdivu.

DSC01371.jpg

...Asenovgrad alebo Považská Bystrica?

V Plovdive pokračujeme k starému mestu, známemu svojimi maľovanými domčekmi a strmými kamennými uličkami. Príjemnú atmosféru dopĺňajú malé kaviarne a živá hudba.

DSC01376.jpg

DSC01380.jpg

DSC01381a.jpg

DSC01397.jpg

DSC01398.jpg

Z rímskcyh hradieb je výhľad na celé mesto aj panorámou Rodopov v pozadí.

DSC01412.jpg

DSC01414.jpg

DSC01416.jpg

DSC01428.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?